پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به تولید غده‏‌های بذری سیب‌زمینی عاری از ویروس تولید شد.

محققان پژوهشکده دانشجویی شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان با همکاری دانشکده کشاورزی این دانشگاه و شرکت «انبوه کشت»، موفق به تولید غده‌‏های بذری سیب‌زمینی عاری از ویروس به شیوه کشت بافت شدند.

مدیر فنی طرح با اشاره به انتقال و گسترش بیماری‏‌های بین نسلی از طریق غده‏‌های بذری آلوده تصریح کرد: محققان کشورمان همگام با سایر کشورهای دنیا، تحقیقات دامنه‌داری را در زمینه تولید گیاهچه‏‌های عاری از ویروس از طریق کشت بافت و تولید ریزغده‏‌های گلخانه‏‌ای عاری از عوامل بیماری‏‌زای ویروسی، با هدف دست‌یابی به یک فناوری قابل دسترس و سازگار با نیازها و امکانات داخلی پی‏‌ریزی و اجرا کرده‌اند.

وی افزود: بدین منظور سیستم کارآمد تولید رسمی غده بذری سیب‌زمینی که در زمینه تولید غده‏‌های بذری پیش ‏پایه و پایه پیشرفت‏‌های قابل توجهی را حاصل کرد، ایجاد شد.

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان تهیه غده‌های بذری عاری از ویروس سیب‌زمینی با استفاده از تکنیک­‌های کشت­بافت را مهم‌ترین مشخصه این طرح بیان کرد.

وی ایجاد اشتغال برای فارغ­‌ا­لتحصیلان رشته کشاورزی، دست‌یابی به جدیدترین فناوری تولید غده‌های بذری عاری از ویروس سیب‌­زمینی و کمک به خود­کفایی کشور و تامین نیازهای کشاورزان استان و منطقه در این زمینه و شناسایی­، تولید و معرفی ارقام جدید سیب­‌زمینی متناسب با نیازهای منطقه را مهم‌ترین اهداف حاصل شده در انجام این طرح بیان کرد.

این طرح با محوریت سه تن از دانشجویان دانشکده کشاورزی و حمایت هسته کشاورزی پژوهشکده دانشجویی شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشکده کشاورزی این دانشگاه و شرکت انبوه کشت اصفهان در راستای ترویج و تقویت روحیه کار در دانشگاه صنعتی اصفهان اجرا شد.

مطلبی که باید برجسته شود آن است که اگر هر کدام از این چهار بخش همکاری نمی نمودند، این کار به ثمر نمی نشست و یا با این کیفیت قابل توجه نبود. بعبارتی دیگر اگر ساختار دانشکده این انعطاف را نداشت که به دانشجویان خود اعتماد کند و یک گلخانه مجهز و جدید با مساحت به یک‌هزار و پانصد متر مربع در اختیار آنان قرار دهد و یا پژوهشکده دانشجویی نبود که دانشجویان در آن تشکیل کارگروه دهند و به فعالیت آنان یک ساختار بدهد و به اعتبار آنان نزد مسئولین دانشکده بیافزاید این طرح اجرا نمی گردید.

نکته قابل تامل دیگر آن است که صابر محمدنیا قبل از انجام این طرح حدود دو سال گذشته یعنی در زمان تحصیل در شرکت مذکور فعالیت داشته این همکاری موجب احراز اعتماد شرکت به ایشان شده و موجب شده است که آنان از این طرح حمایت مالی و فنی نمایند.

آنچه که می توان بعنوان نتیجه گیری بیان نمود آن است که در همین شرایط اقتصادی و وضعیت کار اگر فردی یا افرادی همت انجام کار داشته باشند و در این مسیر فعالیت کنند، حتی اگر سرمایه مالی زیاد نداشته باشند ولی به خدا توکل نمایند، خداوند اثبابی آن را از آنجایی که آنان گمان نمی کنند فراهم می نماید.

 

 

لینک خبر در :