در این پروژه طراحی و ساخت دستگاه آزمون سایش دمای بالا (800 درجه سانتی‌گراد) انجام گرفت.

پدیده سایش یکی از مهمترین عوامل تخریب قطعات صنعتی است. برای کاهش این پدیده انتخاب جنس ‏قطعات درگیر با یکدیگر و نیز انتخاب پوشش سطحی مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد. به منظور دستیابی ‏به این اهداف انجام آزمون‌های سایش ضروری می باشد. می‌توان نمونه‌هایی از آلیاژ و یا پوشش‌های سطحی آنها را در دستگاه ‏تست سایش نصب و عمر سایشی و نیز تغییرات لازم را تعیین نمود.‏ دستگاه تست سایش دستگاهی است که برای پیش­بینی رفتار تریبولوژیکی مواد و آلیاژهای مهندسی در شرایط عملیاتی به کار می‌رود. این دستگاه با سنجش و ارزیابی مقاومت به سایش و محاسبه ضریب اصطکاک مواد و آلیاژها، عمر قطعات را در حین سرویس به طور تقریبی پیش­بینی می­کند. روش پین روی دیسک یک روش متداول برای این آزمون است.

مراحل اجرای پروژه شامل مطالعات اولیه بر روی دستگاه، تنظیم مشخصات فنی و مکانیکی مانند بار سنج، موتور، کوره، اهرم اعمای نیرو، سنسورهای کنترل دما و سیستم خنک کننده، انتخاب مواد مورد استفاده و تنظیم مشخصات نرم افزار با توجه به قابلیت ارتقا بود.

این دستگاه یک فعالیت بین رشته‌ای و حاصل تلاش هسته‌های مهندسی مواد و مهندسی برق پژوهشکده بوده و برگزاری جلسات هماهنگی در زمینه بخش الکترونیکی و فنی دستگاه نیل به این خواسته را تسهیل نمود.

دستگاه با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر نسبت به موارد مشابه است و قابلیت‌های متنوعی داشته و همه تجهیزات به کار برده شده توسط اعضای پژوهشکده ساخته شده است. یکی از برتری‌های آن استفاده از یک نرم‌افزار ساده اما کامل بوده که توسط اعضای هسته مهندسی پژوهشکده طراحی و نوشته شد.

 

اختراع سایش